" />دلیل اصلی آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟ | سرما گرما ایرانیان

برای یافتن دلایل اصلی آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی توصیه می شود مطلب زیر را با دقت مطالعه فرمایید تا با این دلایل به خوبی آشنا شوید.

قبل از انتخاب سیستم تهویه هوا برای منزل یا فضای خود ، اطلاعات لازم در مورد ولتاژ و آمپرهای کولر گازی را جمع آوری کنید تا اطمینان حاصل کنید که هزینه ای را که پرداخت کرده اید هدر نداده باشید.

نکته ای که بسیاری از افراد برای خرید یک کولر گازی از یاد می برند ، میزان جریان الکتریکی دستگاه است. به عبارت دیگر ، اندازه و قدرت مناسب کولر گازی برای فضای خاص شما چیست؟ و آیا پریزهای خانگی شما قادر به تأمین برق مورد نیاز دستگاه هستند؟

آمپر کولر گازی چیست؟

همان طور که می دانید کولر گازی هم مانند تمامی وسایل الکتریکی برای کار کردن به یک شدت جریان برق نیاز دارد. به شدت جریان برقی که کولر گازی برای کار کردن به آن نیاز دارد آمپر می گویند.

کولر گازی ها با توجه به مدل آن یک نوع خاص آمپر نیاز دارند. مثلا کولر گازی های ایستاده بزرگ که مخصوص سالن و اماکن بزرگ هستند نسبت به اسپلیت های خانگی که قدرت کمتری دارند آمپر بالاتری نیاز دارند.

اکثریت اسپلیت های کوچک و خانگی به 208/240 ولت نیاز دارند. بعضی از دستگاه ها دارای ظرفیت کمتر فقط به 110/120 ولت نیاز دارند. آمپر مورد نیاز کولر گازی ها بسته به ظرفیت می تواند از 15 تا 45 آمپر متغیر باشد. همه کولر گازی ها نیاز به یک مدار اختصاصی دارند. همچنین می توان برای محافظت از تجهیزات در برابر لامپ های ولتاژ از محافظ افزایش استفاده کرد.

منظور از آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی به معنی وجود یک ایراد در مدار الکتریکی کولر گازی می باشد به طوری که با بالا بودن میزان جریان الکتریکی بین دستگاه یا آمپر مصرفی کولر گازی در هنگام روشن شدن کمپرسور کولر گازی شروع به آمپر کشیدن می کند.

دلایل عمده آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

عوامل زیادی وجود دارد که باعث بالا رفتن آمپر کولر گازی می شود. بالا رفتن آمپر کولر گازی باعث افزایش میزان برق مصرفی دستگاه و در نتیجع افزایش قبض برق شما می شود.

درست است که کولر گازی ها باعث آسایش ما در طول روزهای طولانی و گرم می شود. اما اگر متوجه شوید قبض برق شما طی سال های گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است ، چه می کنید؟

از دلایلی که باعث بالا رفتن آمپر کولر گازی و درنتیجه مصرف زیاد انرژی می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد. در ادامه تمامی موارد را توضیح می دهیم.

شما می توانید اولین مشکل یعنی  کثیف  بودن فیلتر هوا را خودتان برطرف کنید ، اما بهتر است برای برطرف کردن دیگر علت ها از یک تکنسین تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

1- کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی

تصور کنید که با یک بالش روی صورت خود مجبور شوید تنفس کنید. این همان چیزی است که یک فیلتر کثیف به دمنده کولر گازی شما می دهد. هواکش برای گردش هوا از طریق فیلتر باید طولانی تر و سخت تر کار کند. این امر باعث می شود که دمنده برق بیشتری را به خود جلب کند.

فیلترهای هوا کولر گازی ، مجاری و کویل داخلی  کولر گازی را در منازل خود تمیز نگه دارید.

هنگامی که آن ها به طور مرتب جایگزین نشوند ، پس از تصفیه هوا ، لایه هایی از آلودگی بر آن ها ایجاد می شود. آن ها می توانند آن قدر کثیف شوند که در واقع جریان هوا را در کل مجاری دستگاه شما محدود کنند. محدود بودن جریان هوا باعث می شود گولر گازی شما برای خنک کردن خانه مدت زمان بیشتری کار کند. افزایش زمان روشن بودن کولر گازی به دلیل داشتن موتورهای و کمپرسور با مصرف  بالا باعث می شود قبض های برقی بالایی داشته باشید.

فیلترهای قابل استفاده مجدد وجود دارد که می توانید آن ها را تمیز کنید و موارد قابل تعویض وجود دارد که شما باید هر 30 روز یک بار آن ها را تعویض کنید. توصیه می کنیم از آن هایی که جایگزین هستند استفاده کنید زیرا جریان هوا بهتر می شود.

کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی
کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی و آمپر کشیدن آن

2- کثیف بودن واحد خارجی

سیستم کولر گازی شما دارای یک واحد داخلی و یک واحد خارجی است. واحد داخلی با استفاده از مبرد ، گرمای هوا را جذب می کند.

با این حال ، واحد خارجی اگر بسیار کثیف باشد ، نمی تواند گرما را به خوبی پخش کند زیرا خاک  مانند یک پوشش عمل می کند. بنابراین کولر گازی تلاش می کند تا گرما را به خارج از آن پراکنده کند ، اما به مرور کمپرسور کولر گازی شروع به آمپر کشیدن می کند.

راه حل آن این است که  برای تمیز کردن صحیح واحد خارجی از یک تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید.

شما برای تمیز کردن سیم پیچ خازن به صورت حرفه ای فاقد تجهیزات تمیز کننده و مواد شیمیایی تمیز کننده هستید و خرید نوع اشتباه تجهیزات در واقع می تواند صدمات بیشتری به کندانسور وارد کند.

تمیز کردن آن به طور نادرست می تواند باله های پیچیده شده در اطراف سیم پیچ را خراب کند و جریان هوا را از روی سیم پیچ مسدود کند.

3- وجود مشکل در قطع کننده مدار

این مسئله ممکن است مربوط به خود کولر گازی نباشد ممکن است سیم های متصل به کولر گازی شل شده باشند یا اتصالات خود  کولر گازی خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

راه حل این مشکل نسبتاً آسان است. اتصالات دستگاه را به برق متناوب برق وصل کرده یا آن را عوض کنید.

4- جریان الکتریکی کوتاه شده

موتورهای الکتریکی در کولر گازی شما می توانند ساعت ها کار کنند و این امر می توانند ضررهای زیادی را به همراه داشته باشند.

اگر یک موتور خیلی طولانی کار کند گرم می شود و در نتیجه عایق سیم می تواند خراب شود و منجر به کوتاه شدن جریان الکتریکی شود.

مدار جایی است که برق از مسیر عادی خود عبور می کند ، این میانبر اجازه می دهد تا جریان بیشتری از جریان سیم ها برق داشته باشد و باعث گرم شدن سیم ها ، ذوب شدن و ایجاد آتش سوزی سیم ها می شود.

البته قبل از وقوع آتش سوزی ، مدار قطع می شود. برای رفع این مشکل باید با یک تکنسین تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

5- مشکل کمپرسور در کیت استارت

قلب سیستم کولر گازی شما کمپرسور آن است. این نیرو هنگام راه اندازی ، باعث مصرف برق می شود.

متأسفانه ، با افزایش سن کمپرسور ، در کیت استارت مشکلی ایجاد می کند و برق بیشتری را نیز می کشد و باعث می شود که در نتیجه جریان برق افزایش یابد.

راه حل آن این است که از تکنسین کولر گازی بخواهید کیت استارت را که خازنی است که به موتور کمپرسور یک پرش برقی اضافه می کند تا حرکت کند نصب کند.

با این حال ، کمپرسور ممکن است قدیمی یا آسیب دیده باشد و  نیاز به تعویض داشته باشد.

6- ضربه خوردن کمپرسور

یکی دیگر از دلایل آمپر کشیدن کمپرسور این است که سیم پیچ الکتریکی داخل کمپرسور خراب شده و کمپرسور ضربه خورده است. این امر باعث کوتاه شدن  اتصال مستقیم زمین ، اشتعال روغن و ایجاد فرسودگی می شود. و این امر باعث افزایش ناگهانی جریان می شود.

7- وجود قطعات خراب

موتورها ، خازن ها ، کمپرسورها و سایر قسمت های مکانیکی کولر گازی شما نقش مهمی در عملکرد مناسب آن دارند. عدم موفقیت این مؤلفه ها می تواند به ناکارآمدی سیستم منجر شود که علت اصلی مصرف انرژی بالا است. با سرویس تعمیر و نگهداری ، می توانید مطمئن باشید که این قسمت ها به شکل درست در حال کار هستند.

8- مبرد کم فشار

اگر مقدار کافی گاز در داخل مبرد وجود نداشته باشد ، سیستم شما با کارایی ضعیف کار می کند. این همچنین به معنی آمپر کشیدن کولر گازی است. مبرد کم فشار به راحتی نشان می دهد که نشت در سیستم شما وجود دارد. لازم است ، نشت آن پیدا شود تا مصرف کولر گازی پایین بیاید.

9- عدم نگهداری مناسب کولر گازی

عملکرد ضعیف کولر گازی که به طور ناکارآمد حفظ می شود و بیشتر در معرض خرابی سیستم است. قطعات ناقص آن هایی هستند که باعث می شوند سیستم شما نسبت به میزان لازم انرژی الکتریکی بیشتری مصرف کند. یک سرویس نگهداری منظم کولر گازی را برای این منظور تنظیم کنید که مطمئن شوید واحد و اجزای آن در تمام مدت از شرایط خوبی برخوردار هستند.

10- نصب نامناسب کولر گازی

در آخر علت آمپر کشیدن کولر گازی و افزایش مصرف انرژی می تواند نصب نا مناسب دستگاه باشد.

عدم نگهداری مناسب کولر گازی
عدم نصب مناسب کولر گازی و آمپر کشیدن کمپرسور

معایب آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

آمپر کشیدن کمپرسور کولر گازی یکی از بزرگ ترین معایب این دستگاه می باشد. آمپر کشیدن دستگاه کولر گازی  به معنی این است که موتور کولر گازی از بیشترین توان خود برای روشن شدن و کار کردن استفاده می کند اما هیچ نتیجه ای ندارد.

با وارد شدن فشار زیاد به موتور کولر گازی خسارات زیادی از جمله :  پریدن فیوز آپارتمان ،  خراب شدن فیوز خود دستگاه و خراب شدن کمپرسور و موتور کولر گازی  به بار می آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.