ورود /کاربری

 

021-35789

info@sgset.com

خالی

مختصر تاریخچه شرکت بوتان

8

 
مروری بر شرکت بوتان:
برند بوتان از با کیفیت ترین و خوشنام ترین برندهای پکیج دیواری در ایران و یکی از برندهای شناخته شده‌ی گرمایشی در جهان می باشد و طبق ادعای مکتوب در سایت گروه صنعتی بوتان سومین سازنده‌ی بزرگ آبگرمکن گازی دیواری در دنیا می باشد
شرکت بوتان در سال 1332 به همت مرحوم مهندس محسن خیلیلی (که دارنده‌ی عنوان پدر صنعت ایران می باشد) پایه گذاری شد. سپس در طی سال های 1335، 1338، 1343، 1345 به ترتیب اولین اجاق گاز، اولین بخاری گازی، اولین آبگرمکن گازی ایستاده و اولین سیلندر گاز مایع را تولید کرد. در سال 1338 اولین مرکز تماس مجهر به بیسیم برای ارائه خدمات به مشتریان در بوتان راه اندازی شد.
در سال 1346 شرکت بوتان برای اولین بار در ایران اقدام به گازسوز کردن خودورو کرد و در سال 1367 اقدام به تولید اولین آبگرمکن دیواری کرد.
در دهه 1370 شرکت بوتان توانست بعد از سال ها تلاش و به پشتوانه تجربه سال ها کار صنتی اقدام به تولید قطعات وارداتی آبگرمکن و همچنین صادرات قطعات آبگرمکن به کشور های اروپایی مانند: آلمان، انگلستان و ایتالیا کند همین طور دهه 1370 شرکت بوتان بعد از دستاوردهای دیگر در طراحی، ساخت و تولید انبوه دیگر محصولات گرمایشی موفق به دریافت انواع گواهینامه های استاندارد بین المللی شد و همچنین در طی این سال ها اقدام به تجهیز زیر ساخت ها و راه اندازی آزمایشگاه های مجهز کرد.
با آغار دهه 1380 با توجه به حجم تولیدات و سفارشات، کارخانه مدرن ساوه مورد بهره برداری قرار گرفت. سال 1387 برای شرکت بوتان آغار صادرات آبگرمکن به اروپا بود در سال 1388 گروه صنعتی بوتان موفق به اخذ نشان های "صادر کننده‌ نمونه ملی" ، "تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان" شد و همچنین به عنوان واحد نمونه کشوری در استاندار و کیفیت برتر انتخاب گردید.
دانلود مقاله    

کولر گازی

9

 
کولر گازی در صنعت تهویه مطبوع از کاربری خاصی برخوردار است و باعث کاهش دمای محیط (انتقال گرما به محیط سردتر یا مبرد) می شود. کولرهای گازی بر خلاف کولرهای آبی که در آن از آب به عنوان خنک کننده استفاده می شود تبادل جرم آب (به عنوان رطوبت) با محیط گرم ندارد. به همین دلیل کولرهای گازی برای محیط های شرجی مناسب ترین گزینه است. کولرهای گازی معمولا در دو مدل ساخته می شود:
1-کولرهای گازی یک تکه (پنجره ای، ایستاده و ...) 2- کولرهای گازی دو تکه یا اسپلیت
کولرهای گازی از نظر ساختاری به دو بخش اصلی تقسیم می شود که عبارتنداز:
قسمت الکنریکی : از یک خازن با ظرفیت نسبتا بالایی برای ایجاد گشتاور جهت راه اندازی کمپرسور استفاده می شود همچین ممکن است بیش از یک خازن با ظرفیت های مختلف استفاده شود که در کولرهای مختلف متفاوت است.
قسمت مکانیکی : اجزای مکانیکی بکار رفته در کولر گازی دارای شباهت زیادی به اجزای مکانیکی به کار رفته در یخچال دارد، مانند: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، لوله مویین (کاپیلاری)، سینی زیر کولر و ...
مکانیزم های متداول به کار گرفته شده در کمپرسور کولرهای گازی دو نوع است که شامل کمپرسورهای رفت و برگشتی و کمپرسورهای دورانی (روتاری) می باشد.کمپرسورهای دورانی فاقد میل لنگ و پیستون بوده و روتور در حال چرخش (به کمک طرح مکانیزم آن) گاز مبرد را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله خروجی می کند. در کولر گاز عموما از دو پروانه استفاده می شود که هر دوع بر روی یک محور می چرخند. یکی از پروانه ها هوا را به درون دستگاه مکیده و در مجاورت گاز سرد شده‌ی مبرد قرار می دهد که در اثر اختلاف دمای بین هوا ورودی و مبرد گرما به سیال عامل منتقل می شود. پروانه دوم وظیفه راندن هوای ورودی به اواپراتور را بر عهده دارد.
در کولرهای گازی دو تکه کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام یونیت خارجی تعبیه شده اند. یونیت خارجی در فضایی خارج از محیط تحت تهویه نصب می گردد. بخش های تبخیر یا اواپراتور و شیر انبساط نیز در یک واحد به نام یونیت داخلی تعبیه شده اند. هوا در جهت ورود به محیطی که مورد تهویه قرار گرفته از طریق دریچه ای مخصوص که غالبا بر روی یونیت داخلی قرار دارد به محیط پرتاب می شود و به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و همچنین از بین بردن ویروس و میکروب های شناور در هوا فیلتری در پشت دریچه هوا نصب می گردد.
گاهی ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده اواپراتور و یا قسمتی از لوله برگشتی برفک یا یخها ذوب شوند و در نتیجه آب از جدارهای کولر سر ریز کند. برای پیشگیری از این مشکل ترتیبی اتخاذ شده است که در صورت بروز حالت فوق ، آب به خارج از کولر هدایت شود. این وظیفه بر عهده سینی زیر کولر گازی است. در گوشه‌ای از سینی ، لوله مخصوصی تعبیه شده است که این آبها از آن خارج می‌شود. برای جلوگیری از ریزش آب ، عموما به لوله مذکور شیلنگی متصل می‌شود و با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط جلوگیری می‌شود.
دانلود مقاله    

داکت اسپلیت ها

10

 
داکت اسپلیت ها نوع خاصی از سیستم های تهویه است که دارای زیر ساخت های درونی می باشد و قبل از احداث ساختمان باید فضای آن در نظر گرفته شود. در این سیستم، یونیت ها به جای اینکه بر روی دیوار یا سقف به صورت رو کار نصب گردد درون سقف کاذب به صورت تو کار نصب می شوند.
با توجه به High Static بودن داکت اسپلیت ها قابلیت تهویه متراژ بسیار بزرگتری نسبت به اسپلیت و کولرهای گازی را دارند. برای اجرای این سیستم نیازی نیست که کل فضای داخل واحد با سقف کاذب پوشانده شود در قسمت خروجی این دستگاهها نهایتا ۲۵ سانت در ارتفاع سقف فضا نیاز دارند تا قابل اجرا باشند. این ویژگی با توجه به توجیه اقتصادی آن سبب می شود مورد توجه سازندگان برج های مسکونی و تجاری قرار گیرد.
داکت اسپیلت ها همانند کولر های گازی دارای انواع ساده و اینورتردار می باشند که نیاز برق مصرفی آنها تک فاز و در ظرفیت های بزرگتر سه فاز می باشند.
تفاوت سیستم داکت اسپیلت با سیستم ترکیبی اسپیلت دیواری: می توان بجای استفاده از چندین پنل دیواری در یک واحد مسکونی یا اداری ، از یک هواساز مرکزی در پشت سقف کاذب استفاده کرد که بوسیله کانال تمامی اتاق ها و فضاهای مورد نیاز تهویه می شوند. برای استفاده از سیستم گرمایش بسیار قوی از کویل آب گرم استفاده میشود که از پکیج یا موتور خانه تامین می شود و سیستم رادیاتور حذف می شود و همچنین تا میزان ۳۰ درصد در مصرف گاز صرفه جویی می شود . همچنین در مقایسه با رادیاتور سرعت گرمایش فضای بالایی دارد .
از مهمترین مزیت های داکت اسپیلت میتوان به فیلتر شدن هوا بر خلاف کولر های ابی سنتی ، مدیریت رطوبت مکان به وسیله کنترل درجه دما هر نقطه از مکان توسط دریچه های ترموستاتیک به صورت مستقل ، اشاره کرد .
نحوه ی تهویه مطبوع سیستم : سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می پذیرد . عملکرد دستگاه داکت اسپیلت در حالت سرمایش دقیقاً مشابه سیستم های اسپیلت یا همان کولر های گازی می باشد . به این معنی که این دستگاه جهت تولید سرما با استفاده از سیکل تبرید گاز مبرد را با عبور از اجزا سیکل مانند کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را سرد کرده و آنرا به تهویه شونده تحویل می دهد . بدیهی است که در این حالت منبع انرژی دستگاه برق می باشد . در حالت گرمایش دستگاه به کمک کویل تعبیه شده در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می دهد . در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط پکیج یا موتورخانه تأمین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می باشد . در این حالت دستگاه مشابه فن کویل عمل می کند
دانلود مقاله    

معیارهای انتخاب پمپ

11

 
مقدمه : پُمپ وسیله‌ای مکانیکی برای انتقال مایعات است که با افزایش فشار جریان آن، امکان جابجایی را به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین دست (معمولاً حوضچه یا مخزن) فراهم می‌آورد.
راهنمای انتخاب پمپ راهنمای زیر کمک می کند تا بهترین انتخاب را بر حسب نوع کاربری برای پمپ انجام دهید. هدف از این اطلاعات، ارائه یک معیار کلی می‌باشد و برای تمام پمپ‌های یک کلاس معتبر نمی‌باشد. بهتر است برای به دست آوردن اطلاعات دقیق‌تر به کاتالوگ سازنده‌های پمپ مراجعه نمایید.
انتخاب پمپ بر حسب سیال نخستین گام برای انتخاب نوع مناسب پمپ، توجه به نوع سیالی است که قرار است پمپ شود. در مورد سیال باید به ویسکوزیته، میزان خورندگی، میزان خطرناک بودن مایع، وجود مواد ساینده و یا جامدات معلق در سیال، دمای سیال و میزان اهمیت تمیز نگه داشتن سیال توجه نمود. در مورد هر کدام از موارد بالا، باید به نکات و پیشنهادات زیر توجه نمود:
مایعات دارای ویسکوزیته بالا: اصولا پمپ‌های دینامیکی از جمله پمپ‌های سانتریفوژ برای سیالات ویسکوز مناسب نیستند. برای این نوع سیالات، اغلب پمپ‌های جابه‌جایی و مخصوصا پمپ‌های دنده‌ای داخلی (internal gear pumps) گزینه مناسبی هستند.
مایعات بهداشتی: پمپ‌های لوب بهداشتی (sanitary lube pumps) برای بیشتر مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، مواد دارویی و کاربردهای بیوتکنولوژی خوب هستند.
جامدات: انتخاب پمپ به کاربرد مورد نظر بستگی دارد. برای مواد غذایی دارای جامدات، در ابتدا یک لوب پمپ بهداشتی پیدا کنید. برای گل و لای و مواد جامد صنعتی با پمپ‌های دنده‌ای داخلی شروع کنید.
مایعات خورنده: انتخاب مناسب متریال برای ساخت بیش‌ترین تاثیر را بر راندمان پمپ دارد. پمپ‌های دنده‌ای خارجی (external gear pumps) کامپوزیتی و پمپ‌های دنده‌ای داخلی استنلس استیل بهترین انتخاب برای شروع هستند. مواد ساینده: برای کاهش اثر سایشی می‌توان چند فاکتور را با هم ترکیب کرد. با پمپ‌های دنده‌ای داخلی که دارای اجزای استیل سخت شده هستند شروع کنید.
مایعات سمی، خطرناک و یا مایعات مشکل برای آب‌بندی: در کار با این مایعات، جلوگیری از نشتی‌ها بسیار حیاتی است. بهترین نقطه برای شروع، پمپ‌های دنده‌ای داخلی یا پمپ‌های دنده‌ای خارجی با رانش مغناطیسی یا آب‌بندی مکانیکی است. دمای بالا: پمپ‌های دنده‌ای داخلی دارای غلاف، کنترل بسیار خوبی بر دما انجام می‌دهند.
عوامل دیگر در انتخاب پمپ علاوه بر توجه به نوع سیال، در انتخاب پمپ باید به موارد دیگری از جمله میزان دبی سیال، میزان فشار و فرآیند مورد نظر توجه نمود. در صورتی که جریان پمپ به صورت نوسانی باشد (همانند پمپ‌های پیستونی تک سیلندر)، باید تمهیدات لازم برای مقابله با نوسان سیال در نظر گرفته شود. به عنوان مثال می‌توان از یک اکومولاتور (accumulator) هیدرولیکی برای کاهش ضربه‌ها استفاده نمود. در صورتی که پمپ خود راه انداز (self priming) نباشد، باید تمهیدات لازم برای پر کردن (پرایمینگ) اولیه آن در نظر گرفته شود. جدول زیر عوامل تاثیر گذار در انتخاب پمپ را برای انواع پمپ‌ها بیان کرده است.
دانلود مقاله    

دستگاه تصفیه آب

12

 
تصفیه چیست؟
تصفویه آب به فرآیندی گفته می شود که طی آن املاح مضر موجود در آب مانند: باکتری ها، ویروس ها، آلاینده های بیولوژیکی و گازهای معلق از آب جدا گردیده و حذف می شود.
چرا تصفیه آب؟
ممکن است این سوال پیش بیاید که آبی که از طریق لوله کشی شهری وارد منازل می شود قبل از اینکه وارد شبکه آب رسانی شود تصفیه شده و آب سالم و قابل شرب می باشد، پس چه نیازی به دستگاه تصفیه آب است؟ حقیقت نیز همین است و این آب قبلا در حوضچه های مخصوص مورد تصفیه و میکروب زدایی قرار گرفته است اما آنچه مسلم است این است که در تصفیه خانه ها تمام املاح مضرر موجود در آب حذف نمی شوند و همچنین برای ضد عفونی از کلر استفاده می شوند که ماده ای خطرناک است و در صورت باقی ماندن در آب و همچنین مصرف مکرر آن موجب بروز بیماری های سرطان می شوند. مشکل دیگری که برای سالم باقی ماندن آب تصفیه شده وجود دارد فرسودگی شبکه‌ی لوله کشی آبرسانی می باشد که در طی مسیری که آب طی می کند تا به منازل برسد ممکن است مجددا آلوده گردد.
روش های مختلفی برای فرآیند تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه غالبا از روش اُسمز معکوس استفاده می شود که نسبت به سایر مکانیزم های تصفیه، روش کارآمد تر و به روزتری می باشد. برای طراحی مکانیزم اسمز معکوس از فرآیند اُسمزی گیاهان الهام گرفته شده است. برای درک ساز و کار اُسمز معکوس به مثال زیر توجه فرمایید.
فرض کنید دو ظرف، یکی حاوی آب نمک (۱) و دیگری حاوی آب خالص (۲) توسط یک لوله به یکدیگر متصل بوده وهر دو دارای ارتفاع مساوی از آب و در یک سطح قرار داشته باشند. جهت برقراری تعادل در غلظت یونهای سدیم و کلراید از ظرف آب نمک، یونهای نمک به صورت نفوذ مولکولی به ظرف آب خالص انتقال یافته تا تعادل غلظت بین هر دو ظرف برقرار گردد. اما اگر بین این دو ظرف و در مسیر جریان آب یک غشاء قرار گیرد که فقط اجازه دهد مولکولهای آب از آن عبور کنند، یونهای نمک اجازه عبور نخواهند داشت. لذا برای برقراری تعادل در غلظت، آب خالص از ظرف شماره (۲) به ظرف شماره (۱) انتقال می‌یابد و این عمل تا آنجا ادامه می‌یابد که افزایش ارتفاع حاصله در ظرف آب نمک، فشار مضاعف ایجاد کرده و اجازه انتقال آب از ظرف شماره (۲) به ظرف شماره (۱) را ندهد. این فشار را فشار اسمزی می گویند و طبق قانون Vant Hoff تابعی است از غلظت نمک در هر دو ظرف غشاء.
تاریخچه تصفیه آب به سالهای بسیار دور بر می گردد انسان ها از ابتدا خانه های خود را در کنار رود خانه ها و منابع آب می ساختن و برای تصفیه آب خوراکی خود از روشهای اولیه ای مانند جوشاندن استفاده می کردند ، با گذشت زمان انسان ها رو به تصفیه آب به وسیله الیاف و پارچه آورد که این پارچه نمونه اولیه فیلتر های امروزی بوده است، البته در آن زمان سالم بودن آب را با تست مزه ، رنگ و بو می فهمیدند ، در ادامه انسانها رو به فیلتر های شنی آوردند به صورتی که آب را قبل از مصرف از یک سطح شنی عبور می دادند و در ادامه با گذشت زمان روز به روز صنعت تصفیه آب پیشرفته تر شد و در مقابل کیفیت آب های تصفیه شده هم بالاتر رفته است تا به امروز که در اغلب خانه ها دستگاه تصفیه آبوجود دارد و مردم از آب سالم استفاده می کنند.
دانلود مقاله    

اشتباهات متداول در خرید تصفیه آب خانگی

13

 
توجه به قیمت دستگاه قبل از در نظر گرفتن ویژگی های آن: با فراوانی دستگاه های تصفیه آب و تعدد مارک های مختلف عرضه شده در بازار ممکن است یکی از ملاک های انتخاب دستگاه برای شما قیمت ارزان دستگاه باشد که غالبا دستگاهای چینی متعدد موجود در بازار! از این ویژگی برخوردار هستند. دیده شده که گاها با راهنمایی های فروشنده نا آگاه ذهن مشتریان این دستگاه به سمت محصولات ارزان قیمت هدایت می شوند بدون توجه به کارایی و عملکرد و کیفیت دستگاه. بسیاری از دستگاههای تصفیه آب ارزان قیمت که عمدتا محصول کشور چین هستند، از مواد اولیه نامرغوب و غیربهداشتی ساخته شده اند. پلاستیک به کار رفته در بدنه آنها ،از نوع نامرغوب و بازیافتی است و به جای استفاده از کربن مناسب در ، از زغال سنگ استفاده شده است که حاوی فلزات سنگین می باشند. این دستگاهها در شرایط نامناسب بهداشتی مونتاژ می شوند و مجموع این عوامل باعث می شود قیمت تمام شده آنها کاهش پیدا کرده و ارزان تمام شوند.
مراحل بیشتر تصفیه نشانه‌ی کیفیت بالاتر دستگاه: به دلیل تبلیغات اشتباه و گمراه کننده و توصیه های فروشنده گان ناآگاه بدون پشتوانه‌ی علمی از موضوع تصفیه و بهداشت آب اینگونه به مصرف کننده القا می شود که هرچه مراحل انجام تصفیه بالاتر باشد کیفیت آب دریافتی بیشتر است! مثلا دستگاه دارای 7 مرحله تصفیه از دستگاهی که این کار مشابه را در 5 مرحله انجام می دهد، بهتر است. دستگاهایی که از متد اسمز معکوس استفاده می کنند در حالت استاندارد 5 مرحله را طی می کنند که شرح آن به صورت زیر می باشد.
» دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها » یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب » یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب » یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه
خرید بدون مطالعه قبل از ورود به بازار و تهیه دستگاه مورد نیاز ابتدا از طریق اینترنت و سایت تولید کنندگان، دستگاه مورد نیاز خود را با توجه به شرایط محل سکونت و کیفیت آب آشامیدنی اتخاب نمایید و سپس در مورد آن تحقیق کنید تا با آگاهی اقدام به خرید نمایید.
خرید با توجه به ظاهر دستگاه آنچه قبل از ظاهر شیک و یا گول زننده یک دستگاه تصفیه آب ، در اولویت اول قراردارد، بهداشتی بودن و استاندارد بودن یک دستگاه آب تصفیه کن خانگی است. مشاهده شده است که بسیاری از تولید کنندگان سودجو با اضافه کردن قطعات بی مصرف و اضافی به دستگاه ، سعی کرده اند با استفاده از ناآگاهی مشتری، دستگاه تولیدی خود را دقیق تر و یا با کیفیت تر جلوه دهند. یکی از این قطعات بی مصرف اما چشم نواز! گیج فشارسنج است که به صورت یک عقربه بر روی دستگاه آب شیرین کن خودنمایی می کند. وجود این فشار سنج بر روی دستگاه هیچ کاربردی ندارد و هیچگونه اطلاعات کاربردی به شما نمی دهد. حذف آن نیز هیچ لطمه ای به فرآیند تصفیه آب نمی زند. لذا قبل از اینکه تحت تاثیر این اقلام قرار بگیرید از خودتان سوال کنید: این قطعه چه کاربردی دارد و چه ربطی به تصفیه آب دارد؟
دانلود مقاله    
 
 1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
ورود کاربر
  نام کاربری
  کلمه عبور
    
       
در صورتیکه کلمه رمز خودرا فراموش کرده اید  اینجا کلیک کنید
سبدکالای شما
سبد کالا خالی است


 
ثبت نام

سوالات متداول
قوانین و مقررات سایت
رویه ارسال کالا
شرایط و خدمات نصب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به
گروه اس جی ست کالا میباشد
Copyright © 2006 - 2015 sgset.com